Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
ПРАВОСЛАВНИ ЧЕТИВА
Автор: savaarhimandrit Категория: Други
Прочетен: 1792056 Постинги: 3854 Коментари: 0
Постинги в блога от 30.08.2019 г.


imageimage 

                                31 АВГУСТ / 18 АВГУСТ (СТАР СТИЛ)

 

 

Тропарь преподобному Иоанну Рыльскому, глас 4

Твои́х моще́й возвраще́нием/ оби́тель твоя́ обогати́ся,/ це́рковь же твоя, прие́мши я́, просвети́ся/ и, крася́щися, ве́рных созыва́ет с весе́лием/ светоно́сный твой све́тло пра́здновати день,/ гряди́те, глаго́лющи,// и приими́те благода́тей дарова́ния.

 

Кондак преподобному Иоанну Рыльскому, глас 2

Тве́рдым умо́м и непреста́нными моли́твами/ бори́теля врага́ си́лу всегуби́тельную до конца́ побори́в,/ досто́йно от Христа́ просла́вился еси́,/ Иоа́нне всеблаже́нне./ Тем твои́х днесь моще́й возвраще́ния/ све́тлый соверша́юще пра́здник в весе́лии,/ согла́сно вопие́м ти:/ ста́ду и лю́дем твои́м ты еси́ с Бо́гом, о́тче преподо́бне,// похвала́ и утвержде́ние.

 

Тропарь мученикам Флору и Лавру Иллирийским, глас 4

Преудо́бренную и богому́друю дво́ицу пресве́тлую/ восхва́лим, ве́рнии, по достоя́нию,/ Фло́ра преблаже́ннаго и Ла́вра всечестна́го,/ и́же усе́рдно Тро́ицу несозда́нную я́сно пропове́дасте всем,/ те́мже пострада́вше до кро́ве,/ и венцы́ пресве́тлыми увязо́стеся,// моли́теся Христу́ Бо́гу, да спасе́т ду́ши на́ша.

 

Кондак мученикам Флору и Лавру Иллирийским, глас 8

Я́ко благоче́стия му́ченики и страда́льцы Христо́вы Богому́дрены,/ вселе́нная пресла́вно почита́ет Фло́ра и Ла́вра днесь,/ я́ко да улучи́м благода́ть и ми́лость моли́твами их// и изба́вимся бед и напа́стей, гне́ва же и ско́рби в День Су́дный.

 

 

 

 

 

Категория: Други
Прочетен: 433 Коментари: 0 Гласове: 1
Последна промяна: 30.08.2019 15:13



image 

Икона на Божията Майка „Ацкурска”

ПРАЗНИК:

28 август

ИСТОРИЯ

Според пре­да­нието, чу­до­твор­ния Ац­кур­ски об­раз е ко­пие на неръ­ко­твор­ната ико­на на Бо­жията Ма­йка, донесена в Гру­зия от св. апо­сто­л Ан­дрей Пър­во­звани. Както сле­два от съ­чи­не­нието «По­хва­ла» («Пътешествия и про­по­ве­ди на св. апо­сто­л Ан­дрей Пър­во­звани»), според жребия на Пре­света Бо­го­ро­ди­ца се паднало да отиде в Гру­зия, но по Божие по­ве­ле­ни­е там бил изпратен апо­стол Ан­дрей. От ръцете на Пре­чи­стата той по­лу­чил Нейния неръ­ко­творе­н об­раз, появил се на обикновена дъска, която Тя допряла към Пречистия Си Лик. В Гру­зия светата икона извършила мно­го чу­де­са.

       На­име­но­ва­нието и дошло от името на се­ло Ац­ку­ри, в параклиса на което било поставено неръ­ко­твор­но копие на об­ра­за, създадено от апо­сто­л Ан­дрей: той про­сто допрял обикновена дъска към Първообраза.

       Ац­кур­ската ико­на била ши­ро­ко по­чи­та­на от им­пе­ра­то­рите и обикновените хора в Гру­зия, мнозина спе­ци­ал­но ходели в Ац­ку­ри, за да се по­кло­нят на светия обра­з. Веднъж след сил­но земе­тре­се­ние в Гру­зия през 80-те го­дини на XIII ве­к чудотвор­ния об­раз бил открит невредим под разрушените ку­по­ли на Ацкурския катед­рален съ­бо­р.

       Няколко пъти при на­па­де­ние на пер­сийски войски вра­говете на хри­сти­ан­ството похищава­ли и отнасяли със себе си светата Ац­кур­ска ико­на, но всеки път тя се връщала об­рат­но в Ац­ку­ри.

       В края на 60-те години на XVI сто­ле­тие синът на име­ре­тин­ския ца­р Баг­ра­т III Геор­гий по­ме­стил ико­ната в Ге­лат­ския мо­на­стир, където тя стояла до на­ча­лото на XX ве­к. Ге­лат­ския (Га­е­нат­ски) мо­на­стир е ос­но­ван през VIII ве­к от светия цар Да­ви­д в чест на Успе­нието на Бо­жията Майка. Гелатската обител се намира на 4–5 км. североизточно от Ку­та­и­си, древен цен­тър на ис­то­ри­че­ската про­вин­ция на Запад­на Гру­зия Име­ре­ти.

       Ац­кур­ската ико­на на Пре­света Бо­го­ро­ди­ца се от­нася към ико­но­гра­фския ти­п «Оди­гит­рия» («Пътеводителка»). Изо­бра­же­нието на Бо­жията Майка, с Бо­же­ствения Мла­дене­ц, се намира в цен­търа на кован  сгъваем кивот, състоящ се от три части . Обкова се състои от чисто злато и сребро, скъпоценни и полускъпоценни камъни и перли.

       От 1952 г. чу­до­твор­ната Ац­кур­ска ико­на на Пре­света Бо­го­ро­ди­ца се съхранява в Държавния му­зей по ис­то­рия на изкуствата в Гру­зия „Ш. Я. Ами­ра­на­шви­ли”.

Категория: Други
Прочетен: 353 Коментари: 0 Гласове: 0



image 

Рассказ об исцелении жены дервиша

Учитель Филиман долго учительствовал в Милешевской школе. Потом был переведен в Приеполе. Все люди из округи Милешева – и христиане, и мусульмане – его сердечно любили и уважали как человека большой души и сильного характера. Филиман очень много рассказывает нам о Милешеве.

«На моих глазах, – говорил он, – в этом святом месте исцелилось много больных. Приведут безумного человека, веревками связанного, прочитают над ним молитвы у раки святого Саввы, оставят переночевать там, а после этого развязывают уже как здорового, и он сам возвращается домой.

На раке святого Саввы сейчас имеется дорогой покров. Нас очень удивило, когда мы услышали от Филимана и других людей, что этот покров – дар мусульманской женщины. У некоего дервиша Кратовича из Приеполя жена сошла с ума. После продолжительного и безрезультатного лечения, а также обращений к знахарям, дервиш привел свою жену в Милешево. И здесь, возле раки святого Саввы, по молитвам священников, женщина полностью выздоровела. В благодарность после этого она сшила, своими руками вышила покров и принесла его на раку святого Саввы, где он и сейчас находится».

Категория: Други
Прочетен: 273 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 30.08.2019 07:42
  

ИЗ „ОХРИДСКИ ПРОЛОГ“ – 17 АВГУСТ

 

 

Разсъждение

 

 

Господ не допуска Неговите верни слуги да бъдат посрамени. Често се случвало поругаваните и осмивани в съдилищата Христови мъченици неочаквано да извършат някое чудо, което хвърляло в страх невярващите. Или идолите падали, или гръмотевици разрушавали езическите храмове, или ненадеен порой е гасил огъня, запален за тяхното изгаряне, или мъчителите с камъни и тояги биели сами себе си и др. Така Антипатър – мъчителят на св. Мирон, по време на мъчението на този Божи човек внезапно полудял и се самоубил. Св. Алипий Иконописец, вече в залеза на живота си, получил поръчка от един човек да изографиса икона на Успение на Пресвета Богородица. Като наближил празникът, човекът идвал няколко пъти да види готова ли е иконата. Но иконата не била даже започната до навечерието на празника Успение, когато трябвало да се постави в църквата. Когато човекът, съвсем отчаян, се върнал в дома си, изведнъж в Алипиевата килия се явил един млад човек, седнал и веднага започнал да рисува иконата. Работил твърде бързо и твърде вещо. Когато иконата била готова, засияла като слънце. Като я показал на Алипий, младият човек взел иконата и я занесъл в църквата, за която била поръчана. Сутринта онзи човек отишъл в църквата и с голяма изненада видял иконата на нейното място. Тогава човекът отишъл в манастира и заедно с игумена влязъл в Алипиевата килия. „Как и кой нарисува иконата за този човек?“ – попитал игуменът. А болният Алипий отговорил: „Нарисува я ангел и сега стои тук, за да ме вземе“. И издъхнал.

 

 

БЕСЕДА за Духоносния Божествен Младенец

 

 

И ще почива върху Него Дух Господен, дух на премъдрост и разум, дух на съвет и крепост, дух на знание и благочестие (Исаия 11: 2).

 

 

Светият Божи Дух не се отделя от Отца, не се отделя и от Сина, нито Отец се отделя от Сина и Духа, нито Синът се отделя от Отца и Светия Дух. Дух Свети е пророкувал за Сина чрез пророците, Дух Свети е осенил Пресветата Дева и я подготвил за раждането на Сина Божий, Дух Свети неотлъчно пребивавал върху Сина през цялото време на Неговото посещение в света в тяло. Дух на премъдрост е Дух,  съзерцаващ небесните тайни; Дух на разум е Дух на осъществяване на връзката между видимия и невидимия свят. Дух на съвет е Дух на разделяне на доброто от злото.  Дух на крепост е дух на властта над сътворената природа. Дух на знание е Дух, познаващ същината на сътворените неща. Дух на благочестие е Дух на признаване на Божествената власт над двата свята и покорност на Божията воля. Кой от човеците и кога е имал върху себе си тази пълнота на богатството от даровете на Дух Свети? Никой, никога. Единствено Господ Иисус Христос. Не така Дух Свети дава своите дарове на хората, а на един – едно, на друг – друго. Но цялата неразделна пълнота сияе върху Сина Божий. Защо Господ Иисус е трябвало да има страх Божи, като самият той е Бог? Като Бог Той нямал страх от Бога, а като човек – за пример на нас. Както като постил, бдял и се трудил като човек за пример на човеците. Кое е по-лековито за хората прокажени от греха, от страха Божи? Макар и здрав, той трябвало да приеме върху себе си лекарствата против греха, та да ни насърчи и ние да приемем тези лекарства. Не постъпва ли така и родителят с болните деца, когато те се страхуват да вземат предписаното лекарство? О, Боже триединни и вечни, Комуто се кланя цялото небесно войнство и пее чудната песен „Свят, Свят, Свят Господ Саваот“ – приеми нашето поклонение и ни спаси. На Тебе слава и хвала вовеки. Амин.

 

Автор – Св. Николай, еп. Жички и Охридски

 

Категория: Други
Прочетен: 227 Коментари: 0 Гласове: 0
imageimage


  

                                30 АВГУСТ / 17 АВГУСТ (СТАР СТИЛ)

 

                                     МЧН. МИРОН , ПРЕП. АЛИПИЙ

 

Кондак, глас 4:

Из млада Христа возлюбив преславне, и Того соблюдая божественные заповеди, к тому притекл еси весь цел, Мироне всечестне, и со ангелы молишися прилежно. Проси всем почитающым память твою оставления грехов.

 

 

Тропарь преподобному Алипию, иконописцу Печерскому, в Ближних пещерах, глас 8

Зра́ки изобразу́я святы́х на дщи́цах,/ сих благодея́ния спе́шно,/ я́ко иску́сен худо́жник, всехва́льне Али́пие,/ написова́л еси́ на скрижа́лех твоего́ се́рдца,/ и сего́ ра́ди, а́ки о́браз, благоле́пне укра́шен,/ свяще́нства благода́тию, а́ки зла́том, обложи́лся еси́// от Христа́ Бо́га и Спа́са душ на́ших.

 

Кондак преподобному Алипию, иконописцу Печерскому, в Ближних пещерах, глас 2

От ю́ности Боже́ственное в себе́ име́я начерта́ние,/ вдан был еси́ в науче́ние ико́ннаго писа́ния;/ и внегда́ небеси́ подо́бная Богоро́дицы писа́шеся це́рковь,/ ты та́можде посо́бствовал,/ и ви́дел еси́ Ду́ха Свята́го осия́ние,/ от Него́же прия́л еси́ чуде́с де́йство,/ я́ко ико́ны твоя́ чудотворя́ху,// тем тя чтим и ублажа́ем, чу́дне Али́пие.

 

Категория: Други
Прочетен: 270 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене

За този блог
Автор: savaarhimandrit
Категория: Други
Прочетен: 1792056
Постинги: 3854
Коментари: 0
Гласове: 966
Календар
«  Август, 2019  >>
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031