Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.01.2017 05:30 - ИЗ "ОХРИДСКИ ПРОЛОГ" - 16 ОКТОМВРИ
Автор: savaarhimandrit Категория: Други   
Прочетен: 443 Коментари: 0 Гласове:
1





 ИЗ „ОХРИДСКИ ПРОЛОГ“ – 16 ОКТОМВРИ

                                                                                                     

РАЗСЪЖДЕНИЕ

 

Първо явяване на св. мъченик Лонгин. Много време било минало от мъченическата кончина на св. Лонгин, когато се случило една вдовица в Кападокия да ослепее. Лекарите не могли с нищо да и помогнат. Веднъж и дошла мисъл да отиде в Иерусалим и да се поклони на тамошните светини, та дано да получи помощ. Тя имала един син, още дете, който и служил като водач. Тъкмо пристигнала в Иерусалим, синът и се разболял и умрял. О, колко неизмерима била мъката на сляпата майка! Изгубила очи, сега изгубила и сина си, чиито очи досега я водели! Но в тази нейна мъка и тъга и се явил св. Лонгин и я утешил с обещание, че ще върне зрението и, а и сина и ще и покаже в небесна слава. Лонгин и разказал всичко за себе си, наредил и да иде зад градските стени, на сметището, и там да откопае неговата глава, а после сама да види какво ще стане с нея. Жената станала и препъвайки се някак си излязла от града, повикала някого и го помолила да я заведе на най-голямото сметище и да я остави там. Като била заведена на бунището, тя се навела и започнала да копае с ръце, имайки силна вяра, че ще намери онова, което светията и бил казал да търси. Ровейки така, тя се докоснала до главата на св. мъченик и на мига очите и се отворили, и тя видяла в ръцете си човешка глава. Изпълнена с благодарност към Бога и велика радост, тя взела главата на св. Лонгин, измила я, покадила я, и поставила в дома си като най – голяма драгоценност на този свят.

 

БЕСЕДА за планините и бездните Божий

 

Твоята правда като планини Божии, и Твоите съдби - велика бездна (Пс. 35, 7)

 

Планините на Божията правда пресичат всички граници[1] във времето и пространството, издигат се от земята до небесата, от облаците на времето се възнасят във ведрината на вечността. Нима светиите не са носители на Божията правда? Вижте ги, как пресичат времето и пространството! Родени във времето, те сега ликуват във вечността; живеейки във вечността, те идват при нас във времето и ни помагат, както по-силните братя помагат на по-слабите си братя. Живели са на земята, на ограничено пространство, а сега ги слави цялата вселена. На всички пет континента по света се издигат храмове в чест на апостолите, мъчениците и останалите Божий праведници. Такива са планините Божий; не можете да ги ограничите, не можете да ги обхванете, не можете да ги измерите с никаква мярка на този свят. Какви планини могат да се сравняват с Божиите планини? Какви хора могат да се сравняват с Божиите люде? Каква слава може да се сравнява със славата на онези, които Бог е прославил? О, братя мои, да се радваме на Божията правда, и да се възвеселим за високите планини на правдата Божия! Твоите съдби - велика бездна.   Т.е. определенията на Твоят Промисъл са неизследими като велика бездна. Хвърлил си Иов на бунището, за да го прославиш; Саул си въздигнал на престола, та сам да се строполи в пропастта. Милваш грешника и му даваш изобилие и здраве за да се покае, биеш праведника за да го укрепиш във вярата и надеждата! Твоята света Църква е най-високата планина на Твоята правда, майка на много планини. Твоята света Църква, Боже, изследва Твоите съдби и Твоите пътища, Нейната мъдрост е изобилна и сладка като кошер[2] пълен с мед.

Господи, разгони облаците на злобата от нашите сърца та да познаем Твоите съдби и видим Твоите пътища. На Тебе слава и хвала вовеки. Амин.

 

Автор – Св. Николай, еп. Жички и Охридски

 

 

 [1] В ориг. - разстояния

[2] В ориг. – кошница. Аналогия със старите плетени кошери, наричани у нас тръвни.

 

 

 



Тагове:   охридски пролог,


Гласувай:
1


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: savaarhimandrit
Категория: Други
Прочетен: 1795855
Постинги: 3862
Коментари: 0
Гласове: 966
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930