Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
ПРАВОСЛАВНИ ЧЕТИВА
Автор: savaarhimandrit Категория: Други
Прочетен: 1766314 Постинги: 3824 Коментари: 0
Постинги в блога от 08.12.2016 г.
 
ПРЕДЛАГАМ ЕДНА ПРОПОВЕД. С благодарност ще приема всички Ваши забележки относно правописа и граматическите отклонения.

 https://drive.google.com/file/d/0B4YHuuPAGke1OTBQZHBMeUNPTnc/view?usp=sharing

Категория: Други
Прочетен: 302 Коментари: 0 Гласове: 0


 ИЗ „ОХРИДСКИ ПРОЛОГ‘ – 17 СЕПТЕМВРИ

 

РАЗСЪЖДЕНИЕ

 

           Богобоязлив и верен на Бога владетел е същинска небесна благодат за своя народ. Крал Вацлав[1]  бил такъв владетел. Неговата ревност за светата вяра и строгият му живот ни напомнят за древните подвижници. Деня посвещавал на държавните дела, а нощта на молитвата. Със стария си слуга Подивой често ходел бос през зимата за утренята в църквата. Нерядко също сам месел и пекъл просфорите, - задължително правел това, когато щял да се причастява. С неговото усърдие били издигнати много храмове, в които ежедневно се принасяла служба Богу. Особено се грижeл за сираците и бедните. Бил миролюбив, но храбър и безстрашен воин.                                            

Когато съседният княз Радислав нападнал чешката земя, Вацлав му пратил писмо, питайки какво го е накарало да воюва с него. Горделивият Радислав му отвърнал, че иска Вацлав да му отстъпи цяла Чехия [[2]] и своя престол. Тогава Вацлав събрал голяма войска и излязъл пред неприятеля си. Но като видял двете силни войски, домъчняло му, че ще загинат толкова много хора, та изпратил на Радислав послание: „спорът е между мен и теб, ти желаеш да владееш Чехия, но аз не [я] отстъпвам. Приеми[3] да решим въпроса в битка между нас двамата. Защо да има кървава битка между двете войски?”. Княз Радислав се съгласил на двубой, ала бил победен от Вацлав и на колене го молил за прошка.

 

БЕСЕДА за единосъщието на Отца и Сина

 

Аз и Отец едно сме. (Иоан. 10:30)

 

        Колкото повече чудеса извършвал Господ Иисус и колкото повече се приближавал до смъртта Си, толкова по-открито говорел за Себе Си. Многобройните чудеса и продължителното време, достатъчно за размишление, променяли и незлобивите, и озлобените. Първите ставали по-възприемчиви към откриване на възвишените Божии тайни, докато озлобените все повече се помрачавали в злобата си и ставали неспособни за разбиране на тези тайни. Затова и озлобените грабнали камъни, за да убият Господа. Аз и Отец едно сме. Отец и Син са едно по същината на битието, но не са едно по Своите ипостаси, иначе нямаше и да се наричат с две имена – Отец и Син. Всички свойства на битието на Отца ги имат и Синът, и Светият Дух; ала ипостасните свойства на Бог Отец са присъщи само на Него, ипостасните свойства на Сина са присъщи само на Сина, а ипостасните свойства на Духа принадлежат само на Светия Дух. Но когато става дума за божественото битие, Синът може да заяви: „Аз и Отец едно сме”, Отец може да каже: „Аз и Синът едно сме”, а и Дух Свети може да каже: „Аз и Отец едно сме” и „Аз и Синът едно сме”. Единосъщието Си с Бог Отец Господ Иисус по–нататък разкрил  с думите: Отец е в Мене, и Аз съм в Него. (Иоан. 10:38). Може ли по-ясно да се говори за божеството на Сина? Може ли на човешки език по-убедително да се изрази единосъщието на триипостасния Бог? Дугматът за божеството на Сина Божий, както и дугматът за единството на Божието битие са [ни] открити и установени от самия Господ Иисус Христос. Никой да не вярва на лъжите на неверници и еретици, че самият Господ не бил обявил Своето Божество, и че този дугмат уж по-късно е бил утвърден от Църквата. Ако Христос не е обявявал Своето Божество, защо евреите Му рекли: „правиш се Бог” (Иоан. 10:33). И защо дигнали камъни против Него?

            О, Господи Иисусе, Сине Божий, единосъщений с Отца и Светия Дух, помилуй ни и ни спаси със силата  и милосърдието на всемогъщото и всеблаго Твое Божество. На Тебе слава и хвала вовеки. Амин.

 

Автор- св. Никoлай, еп. Жички и Охридски

 

1 Паметта му по църковния календар е на 28 септември, но тук свт. Николай разказва за него, свързвайки го с баба му, св. мчца Людмила Чешка, чествана на 16 септември. – Прев. 

2 Строго погледнато, Бохемия, както се е наричала тогава днешна Чехия. – Прев.

 3 В ориг. - позволи


P. S. С благодарност ще приема всички Ваши забележки относно правописа и граматически отклонения.

 

Категория: Други
Прочетен: 252 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 08.12.2016 07:10
Търсене

За този блог
Автор: savaarhimandrit
Категория: Други
Прочетен: 1766314
Постинги: 3824
Коментари: 0
Гласове: 964
Календар
«  Декември, 2016  >>
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031