http://blagovestnik.bg/до-една-благочестива-душа-за-упражняв/
http://blagovestnik.bg/01-01-2020/
http://blagovestnik.bg/аудио-игумен-никон-за-нас-е-оставено-4/
http://blagovestnik.bg/31-12-2019/
http://blagovestnik.bg/30-12-2019/
http://blagovestnik.bg/неделя-двадесет-и-осма-след-петдесетн/
http://blagovestnik.bg/29-12-2019/
http://blagovestnik.bg/до-коларя-й-к-за-безумната-клетва/
http://blagovestnik.bg/28-12-2019/
http://blagovestnik.bg/27-12-2019/
Спросило благоразумие у одного человека, почему он не боится грешить?
– Так все ведь грешат! – даже удивился тот.
– И когда все будут держать ответ на Страшном Суде, ты тоже хочешь быть вместе со всеми?
Посмотрел человек на благоразумие и впервые задумался о той участи, которая ждет именно его…
монах Варнава (Сани
http://blagovestnik.bg/аудио-игумен-никон-за-нас-е-оставено-3/
http://blagovestnik.bg/26-12-2019/
http://blagovestnik.bg/25-12-2019/
За чудото на св. Спиридон е разказала в 1976 г. старицата Зиновия Сидери (доживяла до 102-годишна възраст), един от многото свидетели, присъствували на това събитие, за което на времето са писали и в атинския новинарски вестник «Скрип».
Ето какво разказва старицата Зиновия:
„Беше Рождество Христово по новия календар. Тогава аз още не бях преминала към старостилците. Дойдох на всенощна служба в храма «Св. Николай». Там беше пълно с народ. Застанах от лявата страна, близо до една от църковните колони. На тази колона, точно над мен, висеше икона на свети Спиридон, дар от Антоний Лумидис от Пирея. Иконата беше украсена с цвете, останало още от празника на светията по новия календар.
Когато свещеникът, който служеше литургия — отец Сила, — подир малкия вход започна да кади и да пее тропара на Рождество: «Рождество Твое, Христе Боже наш…», иконата на свети Спиридон внезапно взе да се удря в колоната тъй силно, че цветето падна от нея. Виждайки това знамение, народът се вкамени от ужас. Свещеникът и певците престанаха да пеят. Тогава някой от народа извика: «Днес е празникът на свети Спиридон по стария календар. Пейте неговия тропар!»
Певците и свещениците «онемяха». Тозчас всички вярващи в един глас запяха: «Собора перваго показался еси поборник и чудотворец, Богоносни Спиридоне, отче наш…» (Тропар на светията). И още докато пееха тропара на светеца, неговата икона започна малко по малко да се «укротява», а най-сетне съвсем престана да се удря о колоната.“
На следния ден вестник „Карестини“ разгласи за това чудесно събитие. Всички жители на Каристос и околностите му говореха за чудото и признаваха правотата на старостилното движение.
По-късно, на 29 декември вестник „Карестини“ писа: „… На следния ден иконата изчезна от мястото си. Мнозина смятат, че тя е била нарочно изнесена, за да не се повдига и по-нататък въпросът за календара, за който своевременно започнаха да говорят вярващите, повечето от които преминаха към старостилците. И тъй обществеността в Каристос е изпълнена със справедливо негодувание и мисли, че някой злобно се подиграва с религиозните чувства и светите икони, понеже досега иконата не е върната на мястото си, въпреки настояването на всички жители.“
(«Та Патриа», т.VII, 1988, стр. 132-133)
http://pravoslavie.bulgarian-orthodox-church.org/01/chudo-karistos.html
http://blagovestnik.bg/до-един-непознат-човек-за-божията-помо/
http://blagovestnik.bg/24-12-2019/
